On contactino.com we use cookies and similar technologies to, among others thinngs, provide services, advertise and keep statistics. The use of the website without changing the settings of your browser means that they will be stored on your end device. Remember that you can always change those settings. You can find more information in the Privacy Policy.


6 sposobów na skuteczniejsze szukanie nowej pracy

Szukasz pracy, ale firmy nie zapraszają Cię na rozmowy kwalifikacyjne? A może dopiero zaczynasz szukać i chcesz dobrze „wystartować”? Sprawdź, jak przygotować się do poszukiwań pracy i co zrobić, żeby szybciej znaleźć zatrudnienie. Szukanie ofert pracy nie jest takie trudne – gorzej z jej znajdywaniem.

Stwórz profesjonalnie wyglądające CV

Pierwszym i najważniejszym punktem styku między Tobą a Twoim potencjalnym pracodawcą jest Twoje CV. Zadbaj o to, by wyglądało nowocześnie i profesjonalnie. W internecie jest mnóstwo instrukcji tworzenia CV, a nawet darmowych szablonów, dzięki którym wyczarujesz piękne Curriculum vitae. Przed wydrukowaniem swojego CV sprawdź dokładnie, czy nic nie zostało pominięte lub przekręcone i zweryfikuj poprawność zapisu wszystkich informacji. Nie ma nic gorszego niż CV z błędami lub takie przygotowane ewidentnie niechlujnie. Twoje CV musi być estetyczne, konkretne i w miarę szczegółowe. Jego forma dużo mówi o Twojej sumienności i dokładności, więc nie zdziw się, że brzydkie CV może być powodem, dla którego nie dostaniesz pracy.

Dodaj swoje CV do internetowych baz

Swoje świeże i perfekcyjne CV możesz dodać w serwisie Contactino.com. Wystarczy zarejestrować się na naszym portalu i dołączyć do bazy kandydatów na stronie https://www.contactino.com/offers/employees. Dzięki obecności w Contactino.com zyskasz możliwość dotarcia ze swoim CV do wielu firm rekrutujących pracowników i jednocześnie będziesz mógł skontaktować się z tymi firmami i zaoferować swoją kandydaturę.

Nawiązuj kontakty, nie bój się pytać

Dawno temu pracy szukało się przez rodzinę i znajomych i chociaż teraz prym wiodą portale z ogłoszeniami, to nadal warto korzystać z prywatnych kontaktów. Jeśli szukasz pracy, powiedz o tym w swoim otoczeniu i zapytaj, czy ktoś przypadkiem nie słyszał o wolnych etatach. Może się okazać, że w firmie kuzyna szukają teraz magazyniera lub w miejscu pracy sąsiadki potrzebna jest kolejna księgowa.

Pokazuj się - uczęszczaj na targi pracy

Targi pracy są organizowane w różnych miastach i w różnych terminach, ale niezależnie od okoliczności, zawsze bywają pomocne w poszukiwaniu pracy. Takie targi są nazywane często też giełdami pracy. Te wydarzenia odwiedzają zarówno pracodawcy szukający pracowników, jak i kandydaci do pracy poszukujący zatrudnienia. Bezpośredni kontakt z firmą jest na takich targach bardzo łatwy i można zostać zrekrutowanym dosłownie na miejscu, ale warto zabrać ze sobą CV oraz inne dokumenty pomocne w rekrutacji (np. ksero dyplomu studiów wyższych i kserówki zaświadczeń o przebytych kursach).

Masz małe doświadczenie zawodowe? Wykaż się kreatywnością!

Jeśli Twoje CV jest nudne i nie możesz się pochwalić żadnymi szczególnymi osiągnięciami zawodowymi, to postaraj się to nadrobić zainteresowania i kompetencjami miękkimi. Czasami na jedno stanowisko pracy jest kilku, a nawet kilkudziesięciu kandydatów o podobnym wykształceniu, a wtedy trzeba się czymś wyróżnić, bo inaczej Twoje CV dosłownie zginie w stosie innych, bardzo podobnych. Pracodawcy szukają dziś nie tylko wykształconych pracowników, ale też kandydatów, którzy mają odpowiednie kompetencje miękkie, czyli np. łatwość nawiązywania kontaktów, umiejętność pracy w grupie, zdolności organizacyjne lub przywódcze albo kreatywność. Czasami rekruter może zwrócić uwagę też na Twoje zainteresowania, np. gdy aplikujesz do pracy w sklepie ogrodniczym, a w zainteresowaniach wpiszesz hodowlę storczyków czy amatorską uprawę warzyw.