On contactino.com we use cookies and similar technologies to, among others thinngs, provide services, advertise and keep statistics. The use of the website without changing the settings of your browser means that they will be stored on your end device. Remember that you can always change those settings. You can find more information in the Privacy Policy.


Decyzja o zmianie pracy. Kiedy najlepiej ją podjąć?

Kiedy podejmujemy decyzję dotyczącą zmiany pracy? W jakim przypadku warto ją podjąć? Najczęściej motywem przewodnim jest w takim przypadku chęć poprawy warunków finansowych. Mówimy wówczas często o awansie, który sprawia, że jesteśmy bardziej docenieni, także w wymiarze finansowym. Nie jest to jednak wyłączny powód decyzji skutkującej rozstaniem z dotychczasowym pracodawcą.

Innym powodem może być zła atmosfera w pracy, złe, toksyczne relacje między nami a pracodawcą, jak również między nami a innymi pracownikami. To na pewno nie sprzyja rozwojowi. Sprawia ponadto, że wracamy z pracy zmęczeni, a nasza efektywność jest znacznie mniejsza. Nie wykorzystujemy zatem naszych prawdziwych możliwości. W takim przypadku decyzja o zmianie pracy może się okazać wybawieniem i sprawić, że z powrotem chwycimy wiatr w żagle.

W jakim okresie najlepiej zacząć szukać nowej pracy?

Zakładamy, że w dotychczasowej firmie jest nam źle. Nie jesteśmy zadowoleni z wynagrodzenia, atmosfera w miejscu pracy jest toksyczna, a szef bezpodstawnie ma do nas wieczne pretensje. Eksperci odradzają w takim przypadku podejmowanie pochopnych działań i rzucanie wszystkiego z dnia na dzień. Okazuje, że powinniśmy najpierw znaleźć nowego pracodawcę, a dopiero później wycofać się z dotychczasowego zajęcia.

Nie rezygnujmy zbyt szybko z pracy. Powinniśmy najpierw poszukać lepszej propozycji, a dopiero później złożyć wypowiedzenie. Dużo łatwiej jest szukać nowej pracy w przypadku, gdy mamy zajęcie, niż wtedy, gdy jesteśmy bezrobotni. W tym drugim przypadku nasze wewnętrzne poczucie własnej wartości zazwyczaj spada. To z kolei przekłada się na to, jak jesteśmy odbierani na rozmowach kwalifikacyjnych, na których zazwyczaj albo jesteśmy zbyt spięci, bo zależy nam na jak najszybszym otrzymaniu pracy – szczególnie, że oszczędności topnieją, albo zachowujemy się wręcz jakbyśmy prosili o jałmużnę i jesteśmy skłonni przyjąć nawet mało atrakcyjną ofertę zatrudnienia – tylko dlatego, żeby w końcu „znaleźć cokolwiek”.

Wykorzystaj swoje kontakty osobiste

Jeśli już postanowiłeś zmienić pracodawcę, to po prostu zacznij szukać nowego zatrudnienia jeszcze w trakcie, gdy pracujesz w dotychczasowym miejscu. Wykorzystaj do tego swoich znajomych, szczególnie tych, którzy pracują w firmach, w których sam chciałbyś znaleźć zatrudnienie. Takie rozwiązanie jest godne polecenia i skuteczne z dwóch powodów. Po pierwsze nie ograniczasz się do przeglądania ogłoszeń z pracą i zwiększasz w ten sposób szanse na znalezienie nowej posady. Po drugie zaś w przypadku, gdy kompetencje kandydatów są porównywalne, to pracodawca zwykle chętniej przyjmie kogoś z polecenia, niż z ogłoszenia