Na portalu contactino.com używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.


Jak radzić sobie ze stresem w pracy? Kiedy z niej rezygnować?

Z danych Państwowej Inspekcji Pracy wynika, że ponad połowa absencji chorobowej w pracy jest spowodowana stresem związanym z pracą. Można sobie poradzić samemu, ale w niektórych sytuacjach warto zasięgnąć opinii specjalistów. Gdy nic nie pomaga zrezygnuj z pracy.

Stres to popularna nazwa stanu napięcia psychicznego. Narażeni są na niego zarówno pracownicy jak i pracodawcy. Pracownikom stawiane są coraz wyższe wymagania, ponieważ rośnie konkurencja. Wymagania te niejednokrotnie przekraczają możliwości przeciętnego człowieka: pracy jest zbyt dużo, krótki czas przeznaczony do wykonania lub zadania są niedopasowane do predyspozycji, umiejętności i wiedzy pracowników. Sytuacji nie polepsza brak stałych umów, niepewność zatrudnienia czy niska pensja.

Z kolei przedsiębiorcy najczęściej skarżą się na odpowiedzialność związaną z prowadzoną działalnością, złożoność wykonywanych zadań, natłok obowiązków i presję czasu.

Jeśli nie radzimy sobie ze stresem pojawiają się problemy z zasypianiem, koncentracją czy nadmiernym reagowaniem na trudności życiowe. Ujawniają się nawet dolegliwości fizyczne, takie jak: częste bóle głowy, mięśni karku, barków oraz okolicy krzyżowo-lędźwiowej kręgosłupa. Wszystko może prowadzić do groźnych chorób: nadciśnienie tętnicze, zawał mięśnia sercowego, depresja, nerwice czy zwiększone ryzyko zachorowania na chorobę nowotworową.

Przewlekły stres spowodowany problemami w pracy lub w życiu osobistym może być jedną z przyczyn depresji. O ile stres jest naturalną reakcją naszego organizmu w sytuacji doświadczania trudności życiowych, to depresja jest stanem chorobowym, polegającym na utrzymującym się przez dłuższy czas poczuciu przygnębienia i spadku nastroju.

Są sposoby, by ze stresem sobie radzić. Przyczyną bywa nadmierne obciążenie pracą. Aby tego uniknąć postaraj się:

  • zachować równowagę między pracą a czasem wolnym przeznaczonym dla siebie i bliskich,
  • rozwijać zainteresowania pozazawodowe,
  • znaleźć czas na uprawianie sportu lub ćwiczeń fizycznych,
  • unikać odwlekania i odkładania spraw „na później”,
  • przy wykonywaniu obowiązków stosować hierarchię ważności, zaczynać od najważniejszych,
  • wykonywać jedną czynność od początku do końca

− czytamy na stronie Państwowej Inspekcji Pracy.

Bywa, że czynników powodujących stres jest tak dużo, że nie pozostaje nic innego jak poszukać sobie nowej pracy. Oni mogą pomóc:

  • przyjaciele i rodzina
  • specjaliści: psychologowie i lekarze, poradnie zdrowia psychicznego, ośrodki pomocy rodzinie, a także ośrodki interwencji kryzysowej.
  • Instytut Psychologii Zdrowia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego uruchomił bezpłatną, ogólnopolską Poradnię Telefoniczną dla osób przeżywających kryzys emocjonalny. Pod numerem telefonu 116 123 od poniedziałku do piątku, w godzinach od 14.00 do 22.00, dyżurują specjaliści, udzielając wsparcia i pomocy psychologicznej osobom potrzebującym.

Więcej informacji na temat stresu w pracy oraz narzędzi służących jego diagnozie uzyskasz na poniższych stronach internetowych: