Na portalu contactino.com używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.


Liczba gwiazd w firmie i wykorzystywanie talentów

Jak wykazują badania liczba gwiazd w firmach jest podobna, ale sukces odnoszą te, które dobrze wykorzystują ich talenty.

Jak wykorzystywać talenty należy uczyć się od tych, którzy odnieśli oszałamiający sukces. Jednym z nich był Andrew Carnegie. Majątek tego króla stali obliczano na ponad 500 milionów dolarów. Sprzedał Carnegie Steel Corporation za 480 milionów dolarów. Mawiał, że swój majątek i sukcesy zawdzięczał ludziom mądrzejszym od siebie i, jest dumny, że pracowali w jego firmie. Nietrudno odgadnąć, że szanował ludzi, którym zawdzięczał sukces.

Nie tylko pieniądze są ważne

Ktoś mógłby powiedzieć, że wystarczy dobrze zapłacić, bo za szacunek nic się nie kupi. Jak się okazuje nawet specjaliści potwierdzają, iż ważne są nie tylko pieniądze.

Podczas 36 lat kariery nie spotkałem nikogo, kto plasowałby się w ścisłej czołówce największych talentów i kogo jednocześnie w znacznym stopniu motywowałoby wynagrodzenie. Nikogo.

– przekonuje Roger Martin, profesor i były dziekan Rotman School of Management (University of Toronto). Cytujemy za Harvard Business Reviev.

Nie pieniądze, a więc co. Martin stawia na pochwały, chociaż zdaje sobie sprawę z niezabiegania gwiazdy o pochwałę, przynajmniej bezpośrednio.

Dlatego też ich przełożeni muszą intuicyjnie wyczuwać, kiedy im jej trzeba. Konieczne jest indywidualne podejście. Najskuteczniejsze jest powiązanie pochwały z podjętą i skutecznie zrealizowaną szansą rozwojową

– argumentuje prof. Martin.

Za badań jednej z największych na świecie firm zajmujących się doradztwem strategicznym wynika, że przeciętnie 15 % personelu firmy – około jednej osoby na siedem zatrudnionych – to pracownicy wybitni, czyli gwiazdy. Ocenia się, że ich liczba nie różni się drastycznie między najlepszymi firmami. Gwiazdy stanowią 16 % personelu w najlepszych firmach i 14 % w pozostałych.

Tajemnica sukcesu

Są stosowane dwa podejścia do sprawy: celowe unikanie egalitaryzmu oraz niezamierzony egalitaryzm.

Unikanie egalitaryzmu polega z grubsza na tym, że „gwiazdy koncentruje się w miejscach, w których ich obecność może mieć decydujące znaczenie, co oczywiście oznacza mniejszą dostępność talentów na innych stanowiskach”.

Niezamierzony egalitaryzm preferuje system teoretycznie sprawiedliwy: „Żaden zespół nie ma więcej gwiazd niż inne, żadnych ról nie postrzega się jako ważniejsze od pozostałych”.

Michael C. Mankins − jeden z ekspertów zajmujących się doradzwtem w zakresie zarządzania strategicznego − uważa, że znacznie lepsze jest unikanie egalitaryzmu. Podaje pięć praktyk, które − jak wykazują badania − dają szansę na sukces:

  • Zidentyfikuj gwiazdy w swojej organizacji
  • Określ, jak są (i mogą być) wykorzystywane najlepsze talenty
  • Określ role kluczowe z punktu widzenia działalności firmy
  • Traktuj największe talenty jako zasoby dla całej firmy
  • Zadbaj, aby talenty mogły jako pierwsze wybierać role o decydującym znaczeniu biznesowym.