Pięć często powtarzających się pytań na rozmowie kwalifikacyjnej

Idąc na rozmowę kwalifikacyjną warto najpierw odpowiednio się przygotować. Z dużą dozą prawdopodobieństwa możesz spodziewać się, że osoba zajmująca się rekrutacją zada ci pytania, które cechują się pewną powtarzalnością. Jeśli odpowiednio wcześniej „przerobisz” je i niejako przygotujesz odpowiedzi, z pewnością wypadniesz lepiej. Nie będziesz zastanawiać się nad odpowiedzią, co sprawi, że twoje wypowiedzi będą bardziej przemyślane, a ty sam będziesz bardziej pewny siebie i nie popełnisz gafy. To wszystko z pewnością wpłynie na lepsze postrzeganie twojej kandydatury przez pracodawcę lub jego wysłannika (rekrutera).
Poniżej publikujemy przykładowy zestaw pytań, które możemy usłyszeć na rozmowie kwalifikacyjnej.
1. Jakie są Pani / Pana oczekiwania płacowe?
To pytanie najprawdopodobniej nie zostanie zadane jako pierwsze. Jest z pewnością bardzo przewidywalne i często zadawane na rozmowie kwalifikacyjnej. Zanim udzielisz odpowiedzi warto, abyś dowiedział się jakie zarobki obowiązują na stanowisku, o które się starasz. Weź przy tym pod uwagę także województwo i region. Inne płace będą spotykane w Trójmieście, Warszawie, Krakowie, jeszcze inne w mniejszych miastach. Możesz podać konkretną kwotę, ale możesz się asekurować, podając widełki (od – do). Staraj się wyczuć pracodawcę. Może być tak, że szuka fachowca z danej branży (z dużym doświadczeniem) i wówczas nawet wysokie oczekiwania płacowe nie powinny go zniechęcić.
2. Dlaczego chce Pani / Pan u nas pracować?
To ważne pytanie, bo może pokazać stopień twojego zainteresowania firmą, w której pragniesz pracować oraz poziom zaangażowania w to, co robisz. Powinieneś podkreślić atuty pracodawcy u którego szukasz zatrudnienia oraz skupić się na perspektywach związanych z nowym miejscem pracy. Staraj się mówić o twoich pomysłach, możliwościach i doświadczeniu w kontekście potencjalnych szans, które daje ci praca w nowym miejscu.
3. Gdzie widzi Pani / Pan swoją osobę za rok, pięć, czy dziesięć lat?
Przygotuj się na pytanie tego typu. Jest one ważne z punktu widzenia pracodawcy, bo pomoże mu odpowiedzieć na pytanie jak postrzegasz firmę, w której starasz się o zatrudnienie – czy jako przystanek na drodze dalszego rozwoju, czy też jako wymarzone miejsce pracy, które umożliwi ci uzyskanie stabilizacji życiowej i rozwój zawodowy. Odpowiadając na powyższe pytanie pokaż, że jesteś osobą ambitną, która pragnie się realizować. Możesz zaakcentować, że uważasz, że firma, w której starasz się o posadę, stwarza według ciebie możliwości rozwoju. Ważne, aby twoja wypowiedź była szczera i naturalna, a jednocześnie podkreślająca szanse rozwoju w przedsiębiorstwie, w którym szukasz zatrudnienia.
4. Jakie są Pani / Pana mocne strony?
Aby odpowiedzieć na to pytanie powinieneś wcześniej zapoznać się z oczekiwaniami pracodawcy w kontekście miejsca pracy, na które poszukuje pracownika. Najczęściej wystarczy, abyś wcześniej przeczytał dokładnie ogłoszenie o pracę, w którym bardzo często można znaleźć listę oczekiwań, które powinien spełniać potencjalny kandydat. Dobrze, aby twoje mocne strony pokrywały się z tym, co jest istotne dla pracodawcy. Przykładowo jeżeli w ogłoszeniu o pracę poinformował on, że od kandydatów na stanowisko specjalisty Działu Kontroli dokumentacji Kredytowej i Zabezpieczeń oczekuje umiejętności rozwiązywania problemów i zdolności (analizy, syntezy) informacji, to z pewnością twoją mocną stroną będzie to, ze pracowałeś przez pewien czas na stanowisku programisty. W takim przypadku powinieneś to zatem mocno podkreślić.
5. Czy potrafi Pani / Pan pracować z zespole?
W przypadku odpowiedzi na to pytanie pracodawca otrzymuje informację o twoich potencjalnych umiejętnościach współpracy z innym ludźmi i budowaniu pozytywnych relacji z innymi pracownikami. Ma to szczególnie duże znaczenie w przypadku, gdy zależy mu na pozyskaniu pracownika, który na co dzień będzie pracował z innymi ludźmi (pracownikami). Wydaje się, że dobrym pomysłem jest, gdy odpowiadając na tego typu pytanie przypomnisz historię, która miała miejsce w twoim życiu, a która jednocześnie pokazuje, że potrafisz doskonale pracować w zespole, a jednocześnie wskazuje na to, że wyjątkowo doceniasz tę formę współpracy. Przykładowo możesz przypomnieć twój udział w konkursie zespołowym, w którym zespół, w skład którego wchodziłeś, zajął wysokie miejsce. Snucie tego typu opowieści na rozmowie kwalifikacyjnej ma jeszcze jedną dobrą stronę. Wpływa na rozluźnienie atmosfery oraz budowanie lepszego kontaktu z osobą, która przeprowadza rozmowę kwalifikacyjną.
CONTACTINO.COM
e-mail: info@contactino.com
›Rekrutacja zdalna – jak się do niej przygotować
›Rozwój małej firmy – od czego zacząć? Jakie metody zastosować?
›Rozmowa kwalifikacyjna – jak się do niej przygotować?
›6 sposobów na skuteczniejsze szukanie nowej pracy
›Co można „wrzucić w koszty” firmy? Sprawdź, jak zoptymalizować wysokość należnych podatków
›Bez prawidłowego życiorysu nie dostaniesz dobrej pracy
›Decyzja o zmianie pracy. Kiedy najlepiej ją podjąć?
›Przerwy w zatrudnieniu. Jak je uzasadnić? Co powiedzieć na rozmowie kwalifikacyjnej?
›Rozmowa rekrutacyjna. Dowiedz się, jak poznać co o Tobie myśli przyszły szef
›Złożyłeś CV i co dalej? Czekać w nieskończoność?
›Jakich pytań nie powinniśmy zadawać na rozmowie kwalifikacyjnej, a o co nie może zapytać nas pracodawca?
›List motywacyjny. W jaki sposób umiejętnie go napisać?