On contactino.com we use cookies and similar technologies to, among others thinngs, provide services, advertise and keep statistics. The use of the website without changing the settings of your browser means that they will be stored on your end device. Remember that you can always change those settings. You can find more information in the Privacy Policy.


Pięć często powtarzających się pytań na rozmowie kwalifikacyjnej

Idąc na rozmowę kwalifikacyjną warto najpierw odpowiednio się przygotować. Z dużą dozą prawdopodobieństwa możesz spodziewać się, że osoba zajmująca się rekrutacją zada ci pytania, które cechują się pewną powtarzalnością. Jeśli odpowiednio wcześniej „przerobisz” je i niejako przygotujesz odpowiedzi, z pewnością wypadniesz lepiej. Nie będziesz zastanawiać się nad odpowiedzią, co sprawi, że twoje wypowiedzi będą bardziej przemyślane, a ty sam będziesz bardziej pewny siebie i nie popełnisz gafy. To wszystko z pewnością wpłynie na lepsze postrzeganie twojej kandydatury przez pracodawcę lub jego wysłannika (rekrutera).

Poniżej publikujemy przykładowy zestaw pytań, które możemy usłyszeć na rozmowie kwalifikacyjnej.

1. Jakie są Pani / Pana oczekiwania płacowe?

To pytanie najprawdopodobniej nie zostanie zadane jako pierwsze. Jest z pewnością bardzo przewidywalne i często zadawane na rozmowie kwalifikacyjnej. Zanim udzielisz odpowiedzi warto, abyś dowiedział się jakie zarobki obowiązują na stanowisku, o które się starasz. Weź przy tym pod uwagę także województwo i region. Inne płace będą spotykane w Trójmieście, Warszawie, Krakowie, jeszcze inne w mniejszych miastach. Możesz podać konkretną kwotę, ale możesz się asekurować, podając widełki (od – do). Staraj się wyczuć pracodawcę. Może być tak, że szuka fachowca z danej branży (z dużym doświadczeniem) i wówczas nawet wysokie oczekiwania płacowe nie powinny go zniechęcić.

2. Dlaczego chce Pani / Pan u nas pracować?

To ważne pytanie, bo może pokazać stopień twojego zainteresowania firmą, w której pragniesz pracować oraz poziom zaangażowania w to, co robisz. Powinieneś podkreślić atuty pracodawcy u którego szukasz zatrudnienia oraz skupić się na perspektywach związanych z nowym miejscem pracy. Staraj się mówić o twoich pomysłach, możliwościach i doświadczeniu w kontekście potencjalnych szans, które daje ci praca w nowym miejscu.

3. Gdzie widzi Pani / Pan swoją osobę za rok, pięć, czy dziesięć lat?

Przygotuj się na pytanie tego typu. Jest one ważne z punktu widzenia pracodawcy, bo pomoże mu odpowiedzieć na pytanie jak postrzegasz firmę, w której starasz się o zatrudnienie – czy jako przystanek na drodze dalszego rozwoju, czy też jako wymarzone miejsce pracy, które umożliwi ci uzyskanie stabilizacji życiowej i rozwój zawodowy. Odpowiadając na powyższe pytanie pokaż, że jesteś osobą ambitną, która pragnie się realizować. Możesz zaakcentować, że uważasz, że firma, w której starasz się o posadę, stwarza według ciebie możliwości rozwoju. Ważne, aby twoja wypowiedź była szczera i naturalna, a jednocześnie podkreślająca szanse rozwoju w przedsiębiorstwie, w którym szukasz zatrudnienia.

4. Jakie są Pani / Pana mocne strony?

Aby odpowiedzieć na to pytanie powinieneś wcześniej zapoznać się z oczekiwaniami pracodawcy w kontekście miejsca pracy, na które poszukuje pracownika. Najczęściej wystarczy, abyś wcześniej przeczytał dokładnie ogłoszenie o pracę, w którym bardzo często można znaleźć listę oczekiwań, które powinien spełniać potencjalny kandydat. Dobrze, aby twoje mocne strony pokrywały się z tym, co jest istotne dla pracodawcy. Przykładowo jeżeli w ogłoszeniu o pracę poinformował on, że od kandydatów na stanowisko specjalisty Działu Kontroli dokumentacji Kredytowej i Zabezpieczeń oczekuje umiejętności rozwiązywania problemów i zdolności (analizy, syntezy) informacji, to z pewnością twoją mocną stroną będzie to, ze pracowałeś przez pewien czas na stanowisku programisty. W takim przypadku powinieneś to zatem mocno podkreślić.

5. Czy potrafi Pani / Pan pracować z zespole?

W przypadku odpowiedzi na to pytanie pracodawca otrzymuje informację o twoich potencjalnych umiejętnościach współpracy z innym ludźmi i budowaniu pozytywnych relacji z innymi pracownikami. Ma to szczególnie duże znaczenie w przypadku, gdy zależy mu na pozyskaniu pracownika, który na co dzień będzie pracował z innymi ludźmi (pracownikami). Wydaje się, że dobrym pomysłem jest, gdy odpowiadając na tego typu pytanie przypomnisz historię, która miała miejsce w twoim życiu, a która jednocześnie pokazuje, że potrafisz doskonale pracować w zespole, a jednocześnie wskazuje na to, że wyjątkowo doceniasz tę formę współpracy. Przykładowo możesz przypomnieć twój udział w konkursie zespołowym, w którym zespół, w skład którego wchodziłeś, zajął wysokie miejsce. Snucie tego typu opowieści na rozmowie kwalifikacyjnej ma jeszcze jedną dobrą stronę. Wpływa na rozluźnienie atmosfery oraz budowanie lepszego kontaktu z osobą, która przeprowadza rozmowę kwalifikacyjną.