On contactino.com we use cookies and similar technologies to, among others thinngs, provide services, advertise and keep statistics. The use of the website without changing the settings of your browser means that they will be stored on your end device. Remember that you can always change those settings. You can find more information in the Privacy Policy.


Przerwy w zatrudnieniu. Jak je uzasadnić? Co powiedzieć na rozmowie kwalifikacyjnej?

Może się zdarzyć, że posiadasz przerwę w zatrudnieniu. Pamiętaj, że wielu pracodawców mogą zainteresować luki w twoim CV. Zapytają wówczas o przyczyny takiego stanu rzeczy. Bez większego problemu wybronisz się z tej potencjalnie kłopotliwej dla ciebie sytuacji, o ile wcześniej będziesz odpowiednio przygotowany na tego typu pytania i będziesz wiedział jak z nich wybrnąć.

Bądź przygotowany

Weź pod uwagę, że pracodawcę może zainteresować fakt, że miałeś przerwę bądź przerwy w zatrudnieniu. Taka sytuacja może budzić jego wątpliwości, a nawet podejrzenia, szczególnie, jeśli tego typu sytuacje trwały dłużej. Osoba, która prowadzi rozmowę o pracę z pewnością zapyta cię, co w tym czasie robiłeś. Po pierwsze powinieneś być przygotowany do odpowiedzi na tego typu pytania. Po drugie dobrym pomysłem jest udzielenie odpowiedzi już w liście motywacyjnym lub CV.

Potencjalne odpowiedzi, które powinny uspokoić pracodawcę

Niemal każda udzielona przez ciebie odpowiedź na pytanie o przerwę w zatrudnieniu powinna być ze zrozumieniem przyjęta przez pracodawcę o ie będzie wiarygodna, szczera i przedstawiona w taki sposób, który wskazuje na to, że działałeś racjonalnie i miałeś na celu rozwój osobisty lub musiałeś się zmierzyć z ciężką sytuacją osobistą i problemami, które się w związku z tym się pojawiły. Postaraj się wszystko dobrze uzasadnić.

Pozytywne myślenie i działanie

Nie zapominaj, że osoba przeprowadzająca rozmowę kwalifikacyjną jest człowiekiem i w swoim życiu prawdopodobnie także doświadczyła różnych sytuacji. Postaraj się logicznie uzasadnić swoją przerwę lub przerwy w zatrudnieniu. Przedstaw siebie jako osobę pozytywną i staraj się twórczo wybrnąć z tej potencjalnie trudnej sytuacji. Przecież w okresie, w którym nie pracowałeś mogłeś także rozwijać się zawodowo (kursy, szkolenia, nauka języków obcych). Nawet jeśli w tym czasie udałeś się w podróż koleją transsyberyjską lub opiekowałeś się dzieckiem siostry, możesz przecież przedstawić to w taki sposób, że przedstawiciel pracodawcy odbierze to pozytywnie. Skup się na twoich atutach, podkreśl możliwości rozwoju osobistego,jakie wiązały się z zajęciami, które wykonywałeś.

Mówmy prawdę

Nie buduj wizerunku swojej osoby na kłamstwie. Nie bój się powiedzieć nawet o tym, że przez pewien czas byłeś bezrobotny. Może chciałeś ten czas w sposób twórczy wykorzystać do rozwoju zawodowego, przekwalifikowania się itp.? Jeśli tak, to możesz przekuć tę sytuację na atut. Nietrudno zauważyć jak wiele zależy od twojego pozytywnego myślenia i twórczego podejścia pytań zadawanych przez osobę przeprowadzająca rekrutację.