On contactino.com we use cookies and similar technologies to, among others thinngs, provide services, advertise and keep statistics. The use of the website without changing the settings of your browser means that they will be stored on your end device. Remember that you can always change those settings. You can find more information in the Privacy Policy.


Rekrutacja zdalna – jak się do niej przygotować

Pandemia koronawirusa zmusiła wszystkich nas do wprowadzenia drastycznych zmian w naszym życiu, w naszej pracy i funkcjonowaniu firm. Bardzo wiele przedsiębiorstw chcąc utrzymać swoje źródła dochodów, musiała przenieść swoje działania do sieci internetowej. Ten sam trend wymusił popularyzację rekrutacji zdalnych, które w obecnej chwili zastąpiły rozmowy rekrutacyjne na bezpośrednich spotkaniach „w realu”. Sprawdź, jak przygotować się do takich rozmów rekrutacyjnych.

Na czym polega rekrutacja zdalna

Proces rekrutacyjny na wybrane przez Ciebie stanowisko pracy może składać się z kilku etapów. Pierwszym z nich jest ocena Twojego CV, listu motywacyjnego, odpowiedzi jakich udzieliłeś, wypełniając formularz rekrutacyjny, a czasem profilu zawodowego na portalu Contactino.

Drugim etapem będzie już bezpośredni kontakt rekrutera z Tobą. Najczęściej za pomocą telefonu. Odbierając połączenie telefoniczne z rekruterem, pamiętaj, że jest to moment, w którym powinieneś wykazać się asertywnością. Przyjrzyj się poniższym zagadnieniom, które pojawią się w trakcie rozmowy:

  • Wybór terminu rozmowy rekrutacyjnej – termin rozmowy rekrutacyjnej powinien być dogodny nie tylko dla rekrutera, ale także dla Ciebie. Pamiętaj o tym i nie obawiaj się zaproponować własnego terminu, gdy ten, który został Ci przedłożony, jest nierealny do zrealizowania.
  • Narzędzia potrzebne do przeprowadzenia rozmowy rekrutacyjnej – rekruter poinformuje Cię o sposobie przeprowadzenia rozmowy. Czy rozmowa odbędzie się tylko z wykorzystaniem komunikacji głosowej (telefoniczna, komunikator głosowy), czy spotkanie odbędzie się z wykorzystanie połączenia wideo. Jeśli jakakolwiek kwestia poruszona przez rekrutera wyda Ci się niezrozumiała, śmiało poproś o wyjaśnienia. Pamiętaj, nie masz obowiązku znać wszystkich dostępnych na rynku programów do komunikacji i nie musisz się godzić na kupowanie ich licencji, by odbyć rozmowę rekrutacyjną.

Nie zapomnij o przygotowaniu do rozmowy

Jeśli zależy Ci na tym, by wypaść dobrze na zdalnej rozmowie rekrutacyjnej, nie zapomnij się do niej przygotować. To, że nie spotykasz się osobiście z przyszłym pracodawcą, nie oznacza, że nie będziesz oceniany. Wręcz przeciwnie, każdy aspekt spotkania z Tobą, będzie najprawdopodobniej oceniany, nawet ten najmniej oczekiwany przez Ciebie. Postaraj się zatem przewidzieć jak najwięcej scenariuszy rozmowy i przetestować urządzenia, oprogramowanie jeszcze przed konfrontacją z rekruterem.

Przygotowanie do rozmowy rekrutacyjnej audio

Przygotowując się do rozmowy rekrutacyjnej przez telefon lub z wykorzystaniem komunikatora audio, tak jak w przypadku tradycyjnej rozmowy, zacznij od przygotowania merytorycznego. Przejrzyj ogłoszenie rekrutacyjne, które z pewnością znajdziesz w naszym dziale OFERTY PRACY,postaraj się pozyskać trochę informacji na temat przyszłego pracodawcy. Możesz to zrobić, przeglądając jego profil firmowy w dziale BAZA FIRM, a potem na jego firmowej stronie www. Dobre wrażenie zrobisz na przyszłym pracodawcy, wykazując się wiedzą na temat jego firmy i działalności. Świadczy to o Twoim zainteresowaniu i zaangażowaniu celowym w pozyskanie u niego pracy.

W następnych krokach skup się na aspektach technicznych przyszłej rozmowy. Przyjrzyj się poniższej liście zadań do wykonania i spróbuj zrealizować wszystkie wymienione na niej punkty:

  1. Sprawdź, czy posiadasz niezbędny sprzęt do przeprowadzenia rozmowy. W przypadku rozmowy telefonicznej będzie to sprawny telefon z aktywną kartą sim. Natomiast w przypadku wykorzystania komputera, potrzebne będzie odpowiednie oprogramowanie i mikrofon, jeśli tylko nie jest on wbudowany w zestaw komputerowy lub laptopa.
  2. Jeśli musisz skorzystać z komputera, przetestuj oprogramowanie, którym masz się komunikować z rekruterem przynajmniej jeden dzień wcześniej. Zainstaluj program, sprawdź, jak współpracuje z Twoim mikrofonem i czy dociera do Ciebie głosowa informacja zwrotna od rozmówcy. Część komunikatorów ma funkcję „Testowej rozmowy”, która pomoże Ci przetestować sprawność Twojego sprzętu i jego konfiguracji. Jeśli program, z którym będziesz pracować, nie posiada takiej funkcji, wykonaj testowe połączenie głosowe do znajomego lub kogoś z rodziny.
  3. Wyznacz miejsce, w którym przeprowadzisz rozmowę. Idealny będzie wyciszony, zamykany pokój, który pozwoli Ci zadbać o to, by nikt nie przeszkadzał Ci w konwersacji.
  4. Przed samą rozmową poproś domowników, by zaprzestali korzystania z Internetu. Unikniesz w ten sposób efektu wysycenia łącza, który może znacznie zakłócić jakość Twojego połączenia z rozmówcą lub wręcz go uniemożliwić. Może się to zdarzyć np. wtedy, gdy domownicy postanowią w tym samym czasie korzystać z serwisu video on demand typu Netflix w trakcie Twojej rozmowy kwalifikacyjnej. Oczywiście problem ten, będzie dotyczył tylko osób posiadających dostęp do Internetu o dość niskich parametrach. Nie mniej warto o tego typu problemach pamiętać.

UWAGA: Pamiętaj, jeśli mimo Twoich przygotowań, wystąpią problemy techniczne w trakcie rozmowy, szczerze zakomunikuj to przyszłemu pracodawcy. Z pewnością będziesz mógł liczyć na jego zrozumienie i wybranie nowego terminu rozmowy.

Przygotowanie do zdalnej rozmowy rekrutacyjnej z wykorzystaniem komunikatorów wideo

Wideokonferencja jest bardziej wymagająca dla kandydata niż rozmowa rekrutacyjna prowadzona tylko z wykorzystaniem połączenia głosowego. Przyczyna tego jest prosta do przewidzenia. Przyszły pracodawca w trakcie połączenia wideo, będzie mógł oceniać także Twój wygląd i wygląd otoczenia, w którym się znajdujesz. Oczywiście nie możesz się do tego ograniczyć. Zapoznaj się szczegółowo z przygotowaniami do rozmowy rekrutacyjnej audio. Wszystkie punkty z check listy opisanej w poprzednim akapicie są aktualne także w przypadku wideo rozmowy.

Dodatkowo musisz zadbać i sprawdzić następujące aspekty:

  1. Jeśli Twój komputer, laptop nie posiada wbudowanej kamerki, dokonaj jej zakupu.
  2. Skonfiguruj program, za pomocą którego będziesz realizować wideo rozmowę, testując jego kompatybilność z kamerką.
  3. W trakcie testów połączenia i wideo rozmowy dokładniej przyjrzyj się kadrowi, jaki pokazuje się w Twojej kamerce. Dostosuj jej ustawienie tak, by twoja postać była centralnym elementem widoku. Najlepiej, jeśli w kadrze będzie widoczna Twoja głowa i część tułowia z klatką piersiową włącznie. Tak przygotowany kadr będzie skupiał uwagę na Twojej osobie. Pamiętaj, by sprawdzić i przygotować otoczenie. Ideałem byłoby, gdyby drugi plan w widoku kamerki stanowiła jasna, czysta ściana. Jeśli nie możliwa jest taka konfiguracja kamerki. Zadbaj, by pozbyć się z widoku kamerki niepotrzebnych rzeczy. Drugi plan musi dawać odbiorcy wrażenie ładu, porządku i nie przyciągać uwagi jaskrawymi kolorami.
  4. Zadbaj o swój wygląd i strój na czas rozmowy. Ubierz się na zdalną rozmowę rekrutacyjną tak samo, jak gdybyś miał się udać na nią osobiście do siedziby przyszłego pracodawcy.

Jak widzisz zdalny proces rekrutacyjny w niewielu aspektach, różni się od tradycyjnego. Oba tryby rekrutacji wymagają maksymalnego zaangażowania kandydata w przygotowanie do rozmowy.

Zapraszamy Cię teraz do zapoznania się z ofertami pracy jakie znajdują się w naszej bazie i życzymy powodzenia na rozmowach rekrutacyjnych.