On contactino.com we use cookies and similar technologies to, among others thinngs, provide services, advertise and keep statistics. The use of the website without changing the settings of your browser means that they will be stored on your end device. Remember that you can always change those settings. You can find more information in the Privacy Policy.


Rozmowa kwalifikacyjna – jak się do niej przygotować?

Czeka Cię rozmowa kwalifikacyjna? Chcesz na niej wypaść jak najlepiej, ale nie wiesz, jak należy się zachowywać? Przygotowaliśmy dla Ciebie zestaw porad, które pozwolą pozytywnie przejść rozmowę kwalifikacyjną.

Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną?

Z pewnością nie zaskoczy Cię, że ten akapit zaczniemy od przytoczenia słów „jak cię widzą, tak cię piszą”. Ten frazes jest niestety nadal bardzo aktualny. Strój i cała Twoja prezencja, łącznie z fryzurą, a nawet zapachem mają ogromne znaczenie w sposobie, w jaki odbierają Cię inni ludzie. Na rozmowę kwalifikacyjną co prawda nie musisz ubierać się w najdroższe i najlepsze ubrania, ale wymagany jest formalny strój.

Dla mężczyzn z reguły będzie to garnitur lub eleganckie spodnie, buty i koszula, a dla kobiet elegancka bluzka i spódnica lub spodnie oraz żakiet w chłodniejsze dni. Na rozmowie kwalifikacyjnej nie ma miejsca na ekstrawagancje, więc postaraj się, by Twoja fryzura była schludna i skromna – włosy muszą być czyste i starannie ułożone, ale bez zbędnych ozdób i tony lakieru. Postaw na bardzo delikatny biznesowy makijaż i minimum biżuterii. Kobiecie wystarczą kolczyki oraz pierścionek i/lub obrączka, a mężczyźnie sam zegarek.

Zwróć uwagę również na zapach zastosowany przed wyjściem. Perfumy absolutnie nie powinny być ciężkie. Wieczorowe zapachy nie nadają się na rozmowę kwalifikacyjną. Przy takiej okazji lepiej zastosować bardzo lekki kwiatowy zapach i nie przesadzić z jego ilością.

Przygotowanie do rozmowy o pracę

Na większości rozmów o pracę padają te same lub bardzo podobne pytania. Sposób przygotowania do rozmowy kwalifikacyjnej będzie zawsze zależny od tego, kto przeprowadzi z Tobą tę rozmowę. Jeśli będzie to właściciel niewielkiej firmy lub kierownik odpowiedzialny za zarządzanie zespołem, Twoje przygotowanie może się ograniczyć do ułożenia sobie odpowiedzi na najpopularniejsze pytania. Nieco inaczej sprawa będzie wyglądała w przypadku, gdy rozmowę będzie przeprowadzał profesjonalny rekruter. Specjaliści z działów HR bardzo wnikliwie selekcjonują kandydatów i zadają im podchwytliwe pytania mające obnażyć prawdziwe pobudki aplikowania na konkretne stanowiska i możliwości poszczególnych kandydatów.

Przede wszystkim zastanów się przed rozmową nad tym:

  • jaką wartość możesz wnieść do firmy;
  • co potrafisz robić najlepiej;
  • jakie są Twoje słabe strony;
  • jak widzisz swoją przyszłość za rok czy za 5 lat;
  • czy jesteś gotowy do zmian wynikających z charakteru pracy (np. przeprowadzki);
  • czego się obawiasz w związku z nową pracą;
  • jeśli mógłbyś mieć jakąś super moc, jaka by ona była?

Prawdomówność – Twoja tajna broń

Nie ma ludzi idealnych i rekruterzy doskonale o tym wiedzą. Kiedy na rozmowie o pracę padnie niewygodne pytanie, nie kłam, bo kłamstwo może bardzo szybko wyjść na jaw, np. w kolejnym sprytnie zadanym pytaniu. Wbrew pozorom specjaliści ds. rekrutacji bardzo przychylnym okiem patrzą na kandydatów, którzy nie boją się przyznawać do swoich słabości. Osoby otwarcie mówiące o swoich wadach i niedostatkach umiejętności są uważane za bardziej wiarygodne i jednocześnie zdolne udźwignąć większą odpowiedzialność.

Przykładem niech będzie tutaj osłabiony już test długopisu. Polega on na tym, że rekruter pyta kandydata, czy zdarzyło mu się kiedyś ukraść coś drobnego z pracy, np. długopis. Zapewnianie o swojej niewinności może przynieść odwrotny skutek, bo przecież istnieje duża szansa, że wziąłeś długopis przez przypadek. Naprawdę szczera osoba odpowiedziałaby w takim przypadku, że mogło to mieć miejsce. Oczywiście jest to tylko przykład, ale doskonale pokazuje, że całkowita szczerość przynosi więcej korzyści, niż usilne próby stawiania się w jak najlepszym świetle.

Jak odróżnić się od innych kandydatów?

Kandydaci na konkretne miejsca pracy mogą mieć takie samo lub bardzo podobne wykształcenie i podobne doświadczenie. Żeby wyróżnić się na tle innych kandydatów, warto zaprezentować coś nietypowego. Mowa tu między innymi o umieszczeniu w swoim CV informacji o zainteresowaniach, które mogą być w pewnym sensie pokrewne z zadaniami w nowym miejscu pracy. Może się też zdarzyć, że rekruterzy będą kłaść ogromny nacisk na kompetencje miękkie, więc zawarcie ich w swoim CV to w takim przypadku „strzał w dziesiątkę”. Jeszcze jednym z bardzo skutecznych pomysłów jest zabranie na rozmowę kwalifikacyjną referencji od poprzednich pracodawców. Takie referencje mogą się stać Twoim dosłownym biletem do kariery.

Opanowanie stresu na rozmowie kwalifikacyjnej

Stres może całkowicie zniweczyć przebieg Twojej rozmowy kwalifikacyjnej, więc postaraj się go opanować. Bardzo dobre efekty przynosi tutaj słuchanie przed rozmową ulubionej muzyki, a także kontrolowany oddech i skupienie. Wykorzystaj technikę, która pozwala Ci się uspokoić i opanować emocje, bo czysty umysł i spokój są pożądane bez względu na firmę i stanowisko. W celu opanowania stresu możesz też wykorzystać metodę relaksacji Jacobsa polegającej na kontrolowanym kurczeniu i rozluźnianiu poszczególnych grup mięśni. Ten trening jest niewidoczny dla postronnej osoby, ale przynosi doskonałe rezultaty.