Rozwój małej firmy – od czego zacząć? Jakie metody zastosować?

Planujesz założenie firmy, a może już ją masz, ale nie wiesz, jak „wystartować” z impetem i osiągnąć sukces? Rozwój małej firmy to ogromne wyzwanie, a szczególnie wtedy, kiedy masz ograniczony budżet. Sprawdź, na co kłaść wtedy nacisk.
Opracowanie celów i strategii działania
Założenie firmy nie polega tylko i wyłącznie na zarejestrowaniu jej w CEIDG i obsłudze pierwszych zamówień. Firma musi mieć przede wszystkim cele i to zarówno te krótkoterminowe, jak i długoterminowe. Bez celu działanie jest bardzo chaotyczne i nie jesteśmy w stanie ocenić, czy nasza działalność przynosi zadowolenie i wystarczająco dobre dochody. Już na początku musisz określić, w jakim miejscu chcesz być za rok i za 5 lat. Warto też opracować kilka strategii działania. Przyda się główna strategia, którą zastosujesz jako pierwszą i strategia zapasowa, którą można będzie wdrożyć, wtedy, gdy pierwsza strategia nie pozwolił osiągnąć celów po upływie pierwszego roku działania firmy. Może się to wydawać nieco skomplikowane, ale w praktyce jest dosyć proste i umożliwia przede wszystkim realną ocenę rozwoju firmy.
Jakość produktów i usług
Łatwo ma na rynku tylko taka firma, która jest monopolistą, a jak wiadomo, nasz rynek ogranicza monopol do maksimum, więc firmy muszą ze sobą konkurować. Nie mogą konkurować tak naprawdę niczym innym, niż jakością produktów i usług oraz cenami. Praktyka pokazuje, że ceny są drugorzędne, gdy w grę wchodzi różnica w jakości oferowanego asortymentu. Tak więc musisz się starać, by Twoja oferta była jak najlepsza, bo dzięki temu uzyskasz zaufanie klientów, którzy zostaną z Tobą na dłużej. Nikt nie chce kupować od firmy, która nie gwarantuje zadowolenia, i choć spełnienie oczekiwań klientów bywa trudne i czasochłonne, jest jedynym sposobem na zaistnienie na rynku oraz utrzymanie się na nim.
Pierwsza reklama w mieście i w internecie
Oczywiście możesz mieć nawet najlepszy produkt, ale jeśli nie powiesz o nim ludziom, Twoja firma nie będzie zarabiała. Reklama jest dzisiaj konieczna, czy to w formie bezpośredniej, w postaci banerów czy ulotek, czy w postaci strony internetowej i profili w social mediach. Młode firmy mają często bardzo ograniczony budżet, więc muszą wykorzystać sprytne sposoby na tanią, ale skuteczną reklamę. Bardzo efektywnymi metodami są m.in.:
- założenie i regularne prowadzenie profilu na Facebooku i publikowanie tam informacji o ofercie oraz wszelkich nowościach i udogodnienia dla klientów;
- stworzenie prostej strony internetowej (jej koszt to ok. 1000 zł), a wydatek ten można odliczyć od podatku dochodowego;
- inwestycja w duży baner i ulotki (jeśli działasz stacjonarnie);
- poproszenie klientów o polecanie oferty firmy swoim znajomym i rodzinie, bo rekomendacje są często skuteczniejsze, niż nawet najdroższa i najbardziej przemyślana strategia reklamowa.
Wykorzystanie dotychczasowych sukcesów
Wykorzystuj dotychczasowe sukcesy w promocji swojej firmy. Informuj klientów o ilości sprzedanego towaru, zatrudnieniu nowych pracowników, otwarciu nowego punktu obsługi czy nowościach w asortymencie. Każdy krok do przodu może zostać przez ciebie przekuty w skuteczną promocję. Dzięki wykorzystaniu dotychczasowych sukcesów oddziałujesz na potencjalnych klientów na zasadzie społecznego dowodu słuszności opisywanego szerzej przez Roberta Cialdiniego. W skrócie społeczny dowód słuszności zakłada, że ludzie często podejmują decyzję przez pryzmat decyzji innych osób, tj. kupują to samo i korzystają z tych samych ofert, wierząc, że skoro wybrali to inni ludzie, ten wybór musi być słuszny.
CONTACTINO.COM
e-mail: info@contactino.com
›Rekrutacja zdalna – jak się do niej przygotować
›Rozmowa kwalifikacyjna – jak się do niej przygotować?
›6 sposobów na skuteczniejsze szukanie nowej pracy
›Co można „wrzucić w koszty” firmy? Sprawdź, jak zoptymalizować wysokość należnych podatków
›Bez prawidłowego życiorysu nie dostaniesz dobrej pracy
›Pięć często powtarzających się pytań na rozmowie kwalifikacyjnej
›Decyzja o zmianie pracy. Kiedy najlepiej ją podjąć?
›Przerwy w zatrudnieniu. Jak je uzasadnić? Co powiedzieć na rozmowie kwalifikacyjnej?
›Rozmowa rekrutacyjna. Dowiedz się, jak poznać co o Tobie myśli przyszły szef
›Złożyłeś CV i co dalej? Czekać w nieskończoność?
›Jakich pytań nie powinniśmy zadawać na rozmowie kwalifikacyjnej, a o co nie może zapytać nas pracodawca?
›List motywacyjny. W jaki sposób umiejętnie go napisać?