On contactino.com we use cookies and similar technologies to, among others thinngs, provide services, advertise and keep statistics. The use of the website without changing the settings of your browser means that they will be stored on your end device. Remember that you can always change those settings. You can find more information in the Privacy Policy.


Rozwój małej firmy – od czego zacząć? Jakie metody zastosować?

Planujesz założenie firmy, a może już ją masz, ale nie wiesz, jak „wystartować” z impetem i osiągnąć sukces? Rozwój małej firmy to ogromne wyzwanie, a szczególnie wtedy, kiedy masz ograniczony budżet. Sprawdź, na co kłaść wtedy nacisk.

Opracowanie celów i strategii działania

Założenie firmy nie polega tylko i wyłącznie na zarejestrowaniu jej w CEIDG i obsłudze pierwszych zamówień. Firma musi mieć przede wszystkim cele i to zarówno te krótkoterminowe, jak i długoterminowe. Bez celu działanie jest bardzo chaotyczne i nie jesteśmy w stanie ocenić, czy nasza działalność przynosi zadowolenie i wystarczająco dobre dochody. Już na początku musisz określić, w jakim miejscu chcesz być za rok i za 5 lat. Warto też opracować kilka strategii działania. Przyda się główna strategia, którą zastosujesz jako pierwszą i strategia zapasowa, którą można będzie wdrożyć, wtedy, gdy pierwsza strategia nie pozwolił osiągnąć celów po upływie pierwszego roku działania firmy. Może się to wydawać nieco skomplikowane, ale w praktyce jest dosyć proste i umożliwia przede wszystkim realną ocenę rozwoju firmy.

Jakość produktów i usług

Łatwo ma na rynku tylko taka firma, która jest monopolistą, a jak wiadomo, nasz rynek ogranicza monopol do maksimum, więc firmy muszą ze sobą konkurować. Nie mogą konkurować tak naprawdę niczym innym, niż jakością produktów i usług oraz cenami. Praktyka pokazuje, że ceny są drugorzędne, gdy w grę wchodzi różnica w jakości oferowanego asortymentu. Tak więc musisz się starać, by Twoja oferta była jak najlepsza, bo dzięki temu uzyskasz zaufanie klientów, którzy zostaną z Tobą na dłużej. Nikt nie chce kupować od firmy, która nie gwarantuje zadowolenia, i choć spełnienie oczekiwań klientów bywa trudne i czasochłonne, jest jedynym sposobem na zaistnienie na rynku oraz utrzymanie się na nim.

Pierwsza reklama w mieście i w internecie

Oczywiście możesz mieć nawet najlepszy produkt, ale jeśli nie powiesz o nim ludziom, Twoja firma nie będzie zarabiała. Reklama jest dzisiaj konieczna, czy to w formie bezpośredniej, w postaci banerów czy ulotek, czy w postaci strony internetowej i profili w social mediach. Młode firmy mają często bardzo ograniczony budżet, więc muszą wykorzystać sprytne sposoby na tanią, ale skuteczną reklamę. Bardzo efektywnymi metodami są m.in.:

  • założenie i regularne prowadzenie profilu na Facebooku i publikowanie tam informacji o ofercie oraz wszelkich nowościach i udogodnienia dla klientów;
  • stworzenie prostej strony internetowej (jej koszt to ok. 1000 zł), a wydatek ten można odliczyć od podatku dochodowego;
  • inwestycja w duży baner i ulotki (jeśli działasz stacjonarnie);
  • poproszenie klientów o polecanie oferty firmy swoim znajomym i rodzinie, bo rekomendacje są często skuteczniejsze, niż nawet najdroższa i najbardziej przemyślana strategia reklamowa.

Wykorzystanie dotychczasowych sukcesów

Wykorzystuj dotychczasowe sukcesy w promocji swojej firmy. Informuj klientów o ilości sprzedanego towaru, zatrudnieniu nowych pracowników, otwarciu nowego punktu obsługi czy nowościach w asortymencie. Każdy krok do przodu może zostać przez ciebie przekuty w skuteczną promocję. Dzięki wykorzystaniu dotychczasowych sukcesów oddziałujesz na potencjalnych klientów na zasadzie społecznego dowodu słuszności opisywanego szerzej przez Roberta Cialdiniego. W skrócie społeczny dowód słuszności zakłada, że ludzie często podejmują decyzję przez pryzmat decyzji innych osób, tj. kupują to samo i korzystają z tych samych ofert, wierząc, że skoro wybrali to inni ludzie, ten wybór musi być słuszny.