On contactino.com we use cookies and similar technologies to, among others thinngs, provide services, advertise and keep statistics. The use of the website without changing the settings of your browser means that they will be stored on your end device. Remember that you can always change those settings. You can find more information in the Privacy Policy.


Tajniki CV i pułapki w jakie wpadają poszukujący pracy

Napisać CV niby proste, ale pojawia się za chwilę wiele pytań, ile stron, jaki wybrać format, jak zatytułować mail, co napisać w treści i wiele innych.

Jak Cię widzą tak Cię piszą. Parafrazując, jakie napiszesz CV i w jaki sposób je wyślesz, takim będziesz pracownikiem. Rekruterzy przeglądają tysiące ofert i, od razu orientują się ile są warte. Wychwytują błędy, które źle świadczą o ich autorze.

  • CV nie powinno być dłuższe niż dwie strony A4, chyba, że musimy podać dokładnie wszystkie informacje i, nie da się skrócić.
  • Gdy już mamy pismo gotowe, trzeba ostatecznie wybrać format.
  • Najbezpieczniej jest wybrać pdf, zapisany jako nieedytowalny, bo nikt nam niczego nie zmieni.
  • Niezły jest WORD ze względu na to, że jest popularny.
  • Scannable CV jak sama nazwa wskazuje papierowy dokument może być skanowany przez rekrutera. W związku z tym należy wybrać czcionkę Ariel lub Times New Roman.

Internetowe CV, które umieszczamy na stronie internetowej serwisu pracy, np. contactino.com. Na wszelki wypadek dołączamy w załączniku tradycyjne CV do pobrania.

Najpierw rekruter zapozna się z tematem maila. Na twarzy pojawi się grymas niezadowolenia, gdy nie dowie się od razu o jaką ofertę pracy chodzi. Gdy i w środku maila nic nie będzie, ze złością wrzuci Twój list do kosza. Analizuje on przecież wiele maili.

Gdy odpowiadamy na ogłoszenie musimy podać numer referencyjny i o jakie stanowisko się ubiegamy. Inaczej jest, gdy decydujemy się wysłać ofertę, gdy nikt nie szuka pracownika o naszych kwalifikacjach. Dla zdziwionych − to dobre posunięcie. Może się okazać, że nasze umiejętności zostaną uznane jako wyjątkowe. Wtedy trafią do bazy danych i za jakiś czas firma odezwie się.

Myślenie, że im do większej liczby firm wyślemy ofertę, tym większa szansa na sukces, jest w pewnym sensie prawdziwe. Nic nie tracimy, a możemy wiele zyskać. Należy pamiętać, by wyglądało tak, że tylko do jednej firmy wysyłamy daną ofertę. Każdy lubi być traktowany indywidualnie.