On contactino.com we use cookies and similar technologies to, among others thinngs, provide services, advertise and keep statistics. The use of the website without changing the settings of your browser means that they will be stored on your end device. Remember that you can always change those settings. You can find more information in the Privacy Policy.


Wysłałeś znakomite CV i list motywacyjny? Musisz pamiętać, że to dopiero początek

Wysłałeś aplikację na stanowisko, na którym ci zależy. Przygotowałeś idealne CV, napisałeś znakomity list motywacyjny... Powinieneś zdawać sobie sprawę, że to dopiero początek, a Twoje powodzenie jest uzależnione od tego, czy pracodawca zaprosi cię na rozmowę w sprawie pracy, jak również od tego, jak się na niej zaprezentujesz. Ocenia się, że jakość CV i listu motywacyjnego stanowi zaledwie 10% sukcesu w postaci otrzymania wymarzonej przez nas posady.

Jeśli już otrzymałeś zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną twoje szanse mocno wzrastają, ale w dalszym ciągu nic nie jest przesądzone. Czas dzielący cię od rozmowy w sprawie pracy powinieneś zatem dobrze wykorzystać w celu odpowiedniego przygotowania się do tego kluczowego elementu procesu rekrutacji. Postaraj się zwrócić uwagę na kwestie, które mają duże znaczenie jeśli chodzi o odbiór naszej osoby przez pracodawcę czy też jego przedstawiciela, Daj się poznać z jak najlepszej strony!

Odpowiedni ubiór

Na pewno znasz powiedzenie: „Jak cię widzą, tak cię piszą”. Pierwsze wrażenie podczas rozmowy kwalifikacyjnej ma duże znaczenie, gdyż wysyłasz wiele nieświadomych sygnałów, które wpływają na decyzję, którą podejmie pracodawca lub jego przedstawiciel. Jednym z elementów budowania wizerunku jest ubiór. Powinien być przede wszystkim czysty i schludny. W przypadku pewnych stanowisk (np. prawnik, doradca ubezpieczeniowy) powinien być to garnitur w przypadku mężczyzn oraz kostium (marynarka i spodnie uszyte z tego samego materiału) w przypadku kobiet.

W przypadku kobiet, zgodnie z zasadami savoir-vivre przyjmuje się, że stałym elementem eleganckiego stroju, bez względu na temperatury panujące na zewnątrz (a więc nawet w 30-stopniowym upale), są rajstopy. Nigdy zatem nie przychodź na rozmowę z pracodawcą z gołymi nogami.

Jeśli aplikujesz na stanowisko wymagające dużej kreatywności, możesz pozwolić sobie na więcej ekstrawagancji. Podobnie sprawa wygląda w przypadku, gdy starasz się o stanowisko związane pracą fizyczną, np. aplikujesz na posadę elektryka lub montera instalacji sanitarnych.

Ważne jest, abyś w ubiorze, który masz zamiar założyć na rozmowę kwalifikacyjną, czuł się komfortowo, naturalnie, dobrze. To z pewnością w pozytywny sposób powinno wpłynąć na twoją pewność siebie, a co za tym idzie na sposób, w jaki zostaniesz odebrany przez pracodawcę.

Warto pamiętać o pewnych drobiazgach, które mogą spowodować radykalną zmianę twojego wizerunku. Przykładowo odpowiednie oprawy do okularów mogą ci dodać nawet 10 lat. Ma to znaczenie jeśli zależy ci na tym, aby wyglądać podczas rozmowy kwalifikacyjnej na więcej lat niż masz w rzeczywistości.

Przygotuj sobie zestaw potencjalnych pytań zadawanych przez pracodawcę

Osoby przeprowadzające rekrutację mają zwyczaj zadawać pytania, z których wiele cechuje się powtarzalnością. Dobrze będzie zatem, jeśli przygotujesz zestaw potencjalnych pytań i postarasz się udzielić na nie odpowiedzi jeszcze przed rozmową kwalifikacyjną. Spowoduje to, że podczas spotkania z osobą prowadzącą rekrutację nie będziesz zastanawiać się nad nad tym co powiedzieć. Sprawi to, że twoje wypowiedzi będą bardziej przemyślane, a ty sam będziesz bardziej pewny siebie, w związku z czym lepiej wypadniesz podczas interview.

Jakie to mogą być pytania? „Dlaczego chce Pani / Pan u nas pracować?”, „Jakie są Pani / Pana oczekiwania płacowe?”, „Czy może Pani / Pan opowiedzieć coś o sobie?”, „Dlaczego Pani / pan zmienia pracę?”, „Jakie są Pani / pana oczekiwania odnośnie zarobków?” – to tylko przykładowe pytania, które możesz usłyszeć. To ostatnie pytanie może być szczególnie trudne. Bardzo często, jeśli nie przygotujesz wcześniej odpowiedzi, nie będziesz wiedział, jaką kwotę wymienić. Ten problem możesz rozwiązać poprzez wcześniejsze zbadanie tematu, choćby w internecie, gdzie na specjalistycznych forach, czy też stronach internetowych pracownicy dzielą się informacjami na temat zarobków w konkretnych firmach (branży). Pomocne może okazać się także pozyskanie informacji od członków twojej rodziny, przyjaciół, czy też znajomych.

Bądź wiarygodny i naturalny

Kłamstwo wcześniej czy później wyjdzie na jaw. Warto o tym pamiętać także podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Nie przypisuj zatem sobie cudzych zasług, nie koloryzuj informacji w CV i liście motywacyjnym. Zachowuj się naturalnie, staraj się być pewnym siebie. Jeśli zżera cię stres, to z pewnością nie wykorzystasz wszystkich swoich atutów, aby pokazać się z jak najlepszej strony. Stres negatywnie wpływa na pamięć, szybkość reakcji, swobodę wypowiedzi. Postaraj się z nim walczyć. Skup się na danej chwili, nie wybiegaj myślami w przyszłość. Pewnym pocieszeniem jest fakt, że jeśli będziesz wielokrotnie uczestniczył w rozmowach kwalifikacyjnych, to z czasem twoja pewność siebie wzrośnie, a poziom stresu ulegnie obniżeniu. Dużo prawdy jest w powiedzeniu, że praktyka czyni mistrza.