6 sposobów na skuteczniejsze szukanie nowej pracy

Szukasz pracy, ale firmy nie zapraszają Cię na rozmowy kwalifikacyjne? A może dopiero zaczynasz szukać i chcesz dobrze „wystartować”? Sprawdź, jak przygotować się do poszukiwań pracy i co zrobić, żeby szybciej znaleźć zatrudnienie. Szukanie ofert pracy nie jest takie trudne – gorzej z jej znajdywaniem.
Stwórz profesjonalnie wyglądające CV
Pierwszym i najważniejszym punktem styku między Tobą a Twoim potencjalnym pracodawcą jest Twoje CV. Zadbaj o to, by wyglądało nowocześnie i profesjonalnie. W internecie jest mnóstwo instrukcji tworzenia CV, a nawet darmowych szablonów, dzięki którym wyczarujesz piękne Curriculum vitae. Przed wydrukowaniem swojego CV sprawdź dokładnie, czy nic nie zostało pominięte lub przekręcone i zweryfikuj poprawność zapisu wszystkich informacji. Nie ma nic gorszego niż CV z błędami lub takie przygotowane ewidentnie niechlujnie. Twoje CV musi być estetyczne, konkretne i w miarę szczegółowe. Jego forma dużo mówi o Twojej sumienności i dokładności, więc nie zdziw się, że brzydkie CV może być powodem, dla którego nie dostaniesz pracy.
Dodaj swoje CV do internetowych baz
Swoje świeże i perfekcyjne CV możesz dodać w serwisie Contactino.com. Wystarczy zarejestrować się na naszym portalu i dołączyć do bazy kandydatów na stronie https://www.contactino.com/offers/employees. Dzięki obecności w Contactino.com zyskasz możliwość dotarcia ze swoim CV do wielu firm rekrutujących pracowników i jednocześnie będziesz mógł skontaktować się z tymi firmami i zaoferować swoją kandydaturę.
Nawiązuj kontakty, nie bój się pytać
Dawno temu pracy szukało się przez rodzinę i znajomych i chociaż teraz prym wiodą portale z ogłoszeniami, to nadal warto korzystać z prywatnych kontaktów. Jeśli szukasz pracy, powiedz o tym w swoim otoczeniu i zapytaj, czy ktoś przypadkiem nie słyszał o wolnych etatach. Może się okazać, że w firmie kuzyna szukają teraz magazyniera lub w miejscu pracy sąsiadki potrzebna jest kolejna księgowa.
Pokazuj się - uczęszczaj na targi pracy
Targi pracy są organizowane w różnych miastach i w różnych terminach, ale niezależnie od okoliczności, zawsze bywają pomocne w poszukiwaniu pracy. Takie targi są nazywane często też giełdami pracy. Te wydarzenia odwiedzają zarówno pracodawcy szukający pracowników, jak i kandydaci do pracy poszukujący zatrudnienia. Bezpośredni kontakt z firmą jest na takich targach bardzo łatwy i można zostać zrekrutowanym dosłownie na miejscu, ale warto zabrać ze sobą CV oraz inne dokumenty pomocne w rekrutacji (np. ksero dyplomu studiów wyższych i kserówki zaświadczeń o przebytych kursach).
Masz małe doświadczenie zawodowe? Wykaż się kreatywnością!
Jeśli Twoje CV jest nudne i nie możesz się pochwalić żadnymi szczególnymi osiągnięciami zawodowymi, to postaraj się to nadrobić zainteresowania i kompetencjami miękkimi. Czasami na jedno stanowisko pracy jest kilku, a nawet kilkudziesięciu kandydatów o podobnym wykształceniu, a wtedy trzeba się czymś wyróżnić, bo inaczej Twoje CV dosłownie zginie w stosie innych, bardzo podobnych. Pracodawcy szukają dziś nie tylko wykształconych pracowników, ale też kandydatów, którzy mają odpowiednie kompetencje miękkie, czyli np. łatwość nawiązywania kontaktów, umiejętność pracy w grupie, zdolności organizacyjne lub przywódcze albo kreatywność. Czasami rekruter może zwrócić uwagę też na Twoje zainteresowania, np. gdy aplikujesz do pracy w sklepie ogrodniczym, a w zainteresowaniach wpiszesz hodowlę storczyków czy amatorską uprawę warzyw.
CONTACTINO.COM
e-mail: info@contactino.com
›Rekrutacja zdalna – jak się do niej przygotować
›Rozwój małej firmy – od czego zacząć? Jakie metody zastosować?
›Rozmowa kwalifikacyjna – jak się do niej przygotować?
›Co można „wrzucić w koszty” firmy? Sprawdź, jak zoptymalizować wysokość należnych podatków
›Bez prawidłowego życiorysu nie dostaniesz dobrej pracy
›Pięć często powtarzających się pytań na rozmowie kwalifikacyjnej
›Decyzja o zmianie pracy. Kiedy najlepiej ją podjąć?
›Przerwy w zatrudnieniu. Jak je uzasadnić? Co powiedzieć na rozmowie kwalifikacyjnej?
›Rozmowa rekrutacyjna. Dowiedz się, jak poznać co o Tobie myśli przyszły szef
›Złożyłeś CV i co dalej? Czekać w nieskończoność?
›Jakich pytań nie powinniśmy zadawać na rozmowie kwalifikacyjnej, a o co nie może zapytać nas pracodawca?
›List motywacyjny. W jaki sposób umiejętnie go napisać?