Decyzja o zmianie pracy. Kiedy najlepiej ją podjąć?

Kiedy podejmujemy decyzję dotyczącą zmiany pracy? W jakim przypadku warto ją podjąć? Najczęściej motywem przewodnim jest w takim przypadku chęć poprawy warunków finansowych. Mówimy wówczas często o awansie, który sprawia, że jesteśmy bardziej docenieni, także w wymiarze finansowym. Nie jest to jednak wyłączny powód decyzji skutkującej rozstaniem z dotychczasowym pracodawcą.
Innym powodem może być zła atmosfera w pracy, złe, toksyczne relacje między nami a pracodawcą, jak również między nami a innymi pracownikami. To na pewno nie sprzyja rozwojowi. Sprawia ponadto, że wracamy z pracy zmęczeni, a nasza efektywność jest znacznie mniejsza. Nie wykorzystujemy zatem naszych prawdziwych możliwości. W takim przypadku decyzja o zmianie pracy może się okazać wybawieniem i sprawić, że z powrotem chwycimy wiatr w żagle.
W jakim okresie najlepiej zacząć szukać nowej pracy?
Zakładamy, że w dotychczasowej firmie jest nam źle. Nie jesteśmy zadowoleni z wynagrodzenia, atmosfera w miejscu pracy jest toksyczna, a szef bezpodstawnie ma do nas wieczne pretensje. Eksperci odradzają w takim przypadku podejmowanie pochopnych działań i rzucanie wszystkiego z dnia na dzień. Okazuje, że powinniśmy najpierw znaleźć nowego pracodawcę, a dopiero później wycofać się z dotychczasowego zajęcia.
Nie rezygnujmy zbyt szybko z pracy. Powinniśmy najpierw poszukać lepszej propozycji, a dopiero później złożyć wypowiedzenie. Dużo łatwiej jest szukać nowej pracy w przypadku, gdy mamy zajęcie, niż wtedy, gdy jesteśmy bezrobotni. W tym drugim przypadku nasze wewnętrzne poczucie własnej wartości zazwyczaj spada. To z kolei przekłada się na to, jak jesteśmy odbierani na rozmowach kwalifikacyjnych, na których zazwyczaj albo jesteśmy zbyt spięci, bo zależy nam na jak najszybszym otrzymaniu pracy – szczególnie, że oszczędności topnieją, albo zachowujemy się wręcz jakbyśmy prosili o jałmużnę i jesteśmy skłonni przyjąć nawet mało atrakcyjną ofertę zatrudnienia – tylko dlatego, żeby w końcu „znaleźć cokolwiek”.
Wykorzystaj swoje kontakty osobiste
Jeśli już postanowiłeś zmienić pracodawcę, to po prostu zacznij szukać nowego zatrudnienia jeszcze w trakcie, gdy pracujesz w dotychczasowym miejscu. Wykorzystaj do tego swoich znajomych, szczególnie tych, którzy pracują w firmach, w których sam chciałbyś znaleźć zatrudnienie. Takie rozwiązanie jest godne polecenia i skuteczne z dwóch powodów. Po pierwsze nie ograniczasz się do przeglądania ogłoszeń z pracą i zwiększasz w ten sposób szanse na znalezienie nowej posady. Po drugie zaś w przypadku, gdy kompetencje kandydatów są porównywalne, to pracodawca zwykle chętniej przyjmie kogoś z polecenia, niż z ogłoszenia
CONTACTINO.COM
e-mail: info@contactino.com
›Rekrutacja zdalna – jak się do niej przygotować
›Rozwój małej firmy – od czego zacząć? Jakie metody zastosować?
›Rozmowa kwalifikacyjna – jak się do niej przygotować?
›6 sposobów na skuteczniejsze szukanie nowej pracy
›Co można „wrzucić w koszty” firmy? Sprawdź, jak zoptymalizować wysokość należnych podatków
›Bez prawidłowego życiorysu nie dostaniesz dobrej pracy
›Pięć często powtarzających się pytań na rozmowie kwalifikacyjnej
›Przerwy w zatrudnieniu. Jak je uzasadnić? Co powiedzieć na rozmowie kwalifikacyjnej?
›Rozmowa rekrutacyjna. Dowiedz się, jak poznać co o Tobie myśli przyszły szef
›Złożyłeś CV i co dalej? Czekać w nieskończoność?
›Jakich pytań nie powinniśmy zadawać na rozmowie kwalifikacyjnej, a o co nie może zapytać nas pracodawca?
›List motywacyjny. W jaki sposób umiejętnie go napisać?